Preskočiť na hlavný obsah

Swisscows chráni súkromie

Žijeme v období, ktoré sa mnohokrát spája s obavami o osobné údaje pri každodennom vyhľadávaní informácií. Swisscows vyhlasuje, že (narozdiel od iných mainstreamových vyhľadávačov) nezbiera žiadne používateľské dáta. Okrem tejto výhody ponúka aj zaujívavé možnosti prehľadávania konceptov pomocou mapy, ktorá kategorizuje výsledky podľa tém súvisiacich s dotazom. Táto sémantická mapa sa zobrazuje napravo od bežných výsledkov v textovej forme.

Swisscows semanticka mapa
Swisscows vyhľadávanie pomocou sémantickej mapy

Veľmi limitovné filtre, ktoré ponúka tento nástroj zužujú výsledky podľa regiónov a z časového hľadiska. 
Medzi vertikálne vyhľadávače patria okrem webových zdrojov aj obrázky, videá a hudba. Novšiu demo funkciu prináša tzv. "Digest", ktorý umožňuje sumarizáciu najpodstatnejších informácií z textu. Stačí buď priamo nakopírovať text, uploadovať súbor alebo vložiť linku. Výsledkom je výťah spolu s dôležitými kľúčovými slovami. Pri tejto funkcii ešte vidíme veľa príležitostí na zlepšenie, ale celkovo vyhľadávač ponúka niekoľko zaujímavých inovácií. Otázne ostáva, či sú tieto funkcie aj napriek bezpečnosti vyhľadávača pre deti a z pohľadu osobných údajov dostatočným argumentom na jeho intenzívnejšie využívanie. Každopádne odporúčam minimálne na otestovanie.


Obľúbené príspevky z tohto blogu

IFTTT: v sociálnej kuchyni

Pomocou IFTTT sa dajú pridávať "recepty", ktoré prepoja vaše existujúce kanály a určia spôsob ich správania. Napríklad je možné definovať to, že pri postnutí obrázku na Facebook sa automaticky pridá aj na Twitter (obr. 1). Obr. 1. Príklad IFFT "receptu".      Tvorba "receptov" je zjednodušená možnosťami výberu z veľkého množstva mainstreamových služieb. Jediná nevýhoda je v tom, že IFTTT neumožňuje pridávanie vlastných kanálov. Obr. 2. Náhľad na výber aktivovaných kanálov.      Z hľadiska vyhľadávania môžu používatelia nájsť definované "recepty"  iných ľudí  a využiť ich. Dajú sa filtrovať podľa vybranej služby a triediť na základe obľúbenosti a aktuálnosti.  Vďaka iným používateľom zas možno objavíte neočakávané kombinácie procesov.      Veľký potenciál automatizácie prepojení medzi jednotlivými kanálmi je v tom, že jednotlivé služby budú pracovať pre vás bez toho, aby ste ich kontrolovali pod jednotlivými účtami.

Šetrí naozaj Blackle energiu?

Okolo témy, či čierna farba obrazovky šetrí/nešetrí spotrebu energie bol a ešte stále je celkom slušný buzz. Okrem Blackle využili ten istý koncept aj ďalšie firmy: a ďalšie: Trek3d , SearchIn Color , Ninja ... Či ide v prípade šírenia informácií o Blackle o HOAX nechávam na odborníkov , ako marketingový ťah je to však dosť dobrý nápad... pošli do vybrali.sme.sk

Google evolúcia - 15 rokov v 6 minútach

Google revolucionarizoval vyhľadávanie a dodnes prichádza so zaujímavými inovatívnymi riešeniami. Momentálne už však vo viacerých krajinách prehral napínavý súboj s Facebookom. Vývoj Google špecializovaného vyhľadávania alebo odporúčania vyhľadávaných kľúčových slov a okamžité výsledky. Viac o týchto a aj ďalších funkciách, ale najmä zaujímavých "behind the scenes" príbehoch a budúcich plánoch priamo z dielne Google nájdete vo videu: <p><p><p><p><br><br&