Preskočiť na hlavný obsah

Metaprieskumové stroje: Ujiko

už na prvý pohľad vyzerá inak...
Ujiko je novší (meta)prieskumový stroj z dieľne KartOO, ktorý podporuje vizualizáciu informácií. Integruje aj Yahoo technológiu, čo rozširuje pôvodné možnosti.
Hracia konzola, ktorá slúži na vyhľadávanie tu nie je len tak náhodou - používateľ zbiera body za navštívenie nových stránok a po každých 10 sa funkcie Ujika zdokonaľujú (dostáva sa na vyšší level).
Hneď v úvode si môžte vybrať z viacerých jazykových mutácií: anglická (britská, americká), francúzska a nemecká.
Na základe formulovania dotazu vo forme kľúčových slov a odoslania požiadavky sa na konzole zobrazia zdroje, ktoré prieskumový stroj vyhľadal. Formát zdroja je graficky odlíšený. V jadre konzoly je umiestnená stručná anotácia stránky, na ktorej stojíte kurzorom myši. V strede konzoly na vyhľadávanie ja zobrazený zoznam kontextových slov, ktoré súvisia s dotazom. Prieskumový stroj podporuje vizualizáciu týchto slov v súvislosti so stránkami zobrazenými ako výsledky vyhľadávania. Napr. vyhľadávam "information retrieval" a v strede konzoly sa zobrazia kontextové slová: research, atricle,... , ktoré sú farebne odlíšené. Farebné tehličky pri vyhľadaných zdrojoch potom korešpondujú s kontextovým slovom. V zozname sa dá posúvať pomocou šípiek. Čo považujem za veľkú výhodu, je možnosť personalizácie výsledkov a ich hodnotenie ako relevantných/nerelevantných (pomocou ikon srdiečka a koša). Na stránke je tiež Help, v ktorom je stručne vysvetlené, ako využívať Uiko. No a milovníci farieb si tiež prídu na svoje - na konzolu sa dajú aplikovať rôzne farebné schémy.
Nevýhodou, tohto veľmi efektne pôsobiaceho prieskumového stroja je, že nástroj nie je možné "naplno" personalizovať.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Pageflakes - poskladaj si vločky

Pageflakes patrí k vynikajúcim službám, ktoré používateľom umožňujú vytvoriť si svoju štartovaciu stránku šitú na vlastné potreby. Medzi ďalšie známe služby na podporu personalizácie patria aj napr. Netvibes , Protopage , Webwag alebo známe iGoogle , Microsoft Live , atď. Na úvodnú obrazovku si môžete vybrať zo širokej ponuky vločiek (widgetov). Prostredníctvom nich sa okamžite dostanete k vašim mailom, rss dávkam, zoznamu úloh, kalendáru, predpovedi počasia, vyhľadávaniu a ďalším zaujímavým službám a obsahu. V prípade, že nenájdete požadovanú "vločku", môžete si veľmi jednoducho vytvoriť vlastnú (pomocou Anything Flake ). Nie ste spokojný so vzhľadom vašej stránky? Vyberte si zo širokej ponuky tém a šablón. Okrem toho si možete vytvoriť viacero Pageflakes stránok dostupných na samostatných kartách. Pageflakes podporuje komunitu ľudí , ktorí spoločne využívajú obsah a služby na Pageflakes. Pridáte sa k nim? pošli do vybrali.sme.sk

Metaprieskumové stroje: Clusty

Clusty je nástroj, ktorý podporuje zhlukovanie a využíva technológiu Vivisimo. Používateľ si môže vybrať zobrazenie zhlukov podľa tém, zdrojov (databáz), URL. Pomocou + rozbalíte podkategórie zhlukov umiestené v ľavej lište. Web, noviny, obrázky, nákupy, wikipedia, blogy, zamestnanie a ešte viac... hlavné kategórie vyhľadávania sa dajú kustomizovať. Vyberte si ďalšie nástroje na vyhľadávanie a zdroje, budete k nim mať prístup hneď z úvodnej obrazovky. Okrem toho umožňuje Clusty aj prispôsobiť zobrazovanie výsledkov na vlastné potreby. Pokročilé vyhľadávanie obsahuje parametre: dotaz, zdroje, hostiteľ, jazyk, počet zhlukov, čas vyhľadávania, filtrovanie ofenzívneho obsahu. A teraz to najlepšie. Clusty podporuje pohodlnú prácu s výsledkami vyhľadávania. Pri každom zázname sú ikonky, ktoré majú rôzne funkcie: náhľad zdroja v rámci priamo vo výsledkoch, otvára nájdený zdroj v novom okne, zvýrazní zhluky (kontext), do ktorých nájdený výsledok patrí.

Folksonómie: Diigo

Diigo je ďalší z nástrojov na uchovávanie záložiek, ale najmä na vytváranie a spoločné využívanie podrobných anotácií. Po registrácii si stiahnite nástroje Diigo a hneď potom si môžte importovať záložky zo svojho browsera alebo priamo z del.icio.us. Ak ste na stránke, ktorú chcete anotovať, využite funkciu "Diigolet". Priamo v obsahu stránky si označte text a zvýraznite ho. K zvýraznenému textu stránky si môžte pridať poznámky. "Tag&Forward" na vrchu obrazovky umožňuje pridať k základným informáciám o stránke (názov, URL) aj tagy a komentáre (anotáciu). Okrem toho poznámky, komentáre a tagy môžte a nemusíte zverejniť pre potreby ostatných používateľov zvolením medzi položkami "private / public". Pomocou "My bookmarks" sa vrátite k zoznamu svojich záložiek. "Mrak tagov" , usporiadaný podľa abecedy alebo frekvencie výskytu tagu, sprehľadňuje tematické zameranie stránok anotovaných v systéme Diigo. V kategórii Community nájdete okrem