Preskočiť na hlavný obsah

Mahalo - "human-powered" vyhľadávanie

Mahalo znamená po havajsky ďakujem.

Mahalo je nástroj na vyhľadávanie informácií v rôznych oblastiach ľudského poznania a života. Po viac ako pol roku jeho fungovania sa k nemu vraciam a zisťujem, čo ponúka...
Za obsah v jednotlivých kategóriách sú zodpovední editori. Táto myšlienka nie je nová, práve naopak. Ľuďmi editovaný obsah prinášajú už viac ako 15 rokov predmetové adresáre (napr. Dmoz, About atď.). Konkrétne linky ešte pred zverejnením prechádzajú kontrolou. Tým sa zabezpečuje kvalita a relevancia výsledkov. Mahalo tiež neobsahuje komerčné odkazy, linky na slogy a pod.
Mahalo prináša zaujímavé vlastnosti, ktoré však majú aj svoje tienisté stránky. Mahalo vyzdvihuje prehľadnosť odkazov, ktoré editori triedia do kategórií. V skutočnosti však každý z nás organizuje informácie podľa svojich potrieb, skúseností a poznania. Tento faktor môže viesť k dezorientácii v štruktúre Mahala.
Mahalo je orientovaný na bežné a obľúbené témy - ilustruje to aj nasledujúci príklad: vyskúšala som nájsť "artificial intelligence" - výsledky sa týkali len známeho filmu od režiséra Kubricka. Ďalej som to skúsila s "AI" - počet výsledkov z Mahalo bol nulový. V prípade, že chcete, aby sa téma objavila v Mahalo, môžete zaslať požiadavku na jej vytvorenie. Otázne je, kedy sa nájde nejaká dobrá editorská duša, ktorá ju do adresára pridá. A tak vám nezostáva nič iné ako čakať (čo je absurdné) alebo si to vygoogliť.
Ďalším problémom Mahala je, že v niektorých kategóriách nenájdete žiadny obsah alebo sú pokryté len minimálne.
Napriek tomu, že Mahalo má byť orientovaný na ľudí, nepodporuje sociálne siete, ani hodnotenie, či tagovanie nehovoriac o personalizácii. Mahalo sa dá považovať za relatívne uzavretý systém, do ktorého majú možnosť zasahovať editori a nie bežní používatelia. Jedinou "vymoženosťou" Mahala je RSS, pomocou ktorého môžete odoberať najaktuálnejší obsah, komentovanie jednotlivých tém a záložkovanie pomocou externých služieb.
Tieto nedostatky Mahala čiastočne prekrýva možnosť zobrazovania výsledkov z najznámejších vyhľadávacích nástrojov/služieb - Google, Yahoo, Live, Ask, Wikipedia, Del.icio.us, You Tube a Flickr. Výsledky z týchto rôznych stránok sa zobrazujú pomocou preklikávania tabov.
Niektoré metaprieskumové stroje podporujú takéto zobrazovanie výsledkov.
Do roku 2008 bude v Mahalo vytvorených 25 000 profilov, ktoré pokryjú najviac vyhľadávané kľúčové slová. Rýchlosť spracovania je limitovaná tým, že obsah nie je indexovaný robotmi ale ľudmi. Je Mahalo bez pomoci strojov odsúdený na zánik alebo práve naopak? Uvidíme = )


AddThis Social Bookmark Button

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Pageflakes - poskladaj si vločky

Pageflakes patrí k vynikajúcim službám, ktoré používateľom umožňujú vytvoriť si svoju štartovaciu stránku šitú na vlastné potreby. Medzi ďalšie známe služby na podporu personalizácie patria aj napr. Netvibes , Protopage , Webwag alebo známe iGoogle , Microsoft Live , atď. Na úvodnú obrazovku si môžete vybrať zo širokej ponuky vločiek (widgetov). Prostredníctvom nich sa okamžite dostanete k vašim mailom, rss dávkam, zoznamu úloh, kalendáru, predpovedi počasia, vyhľadávaniu a ďalším zaujímavým službám a obsahu. V prípade, že nenájdete požadovanú "vločku", môžete si veľmi jednoducho vytvoriť vlastnú (pomocou Anything Flake ). Nie ste spokojný so vzhľadom vašej stránky? Vyberte si zo širokej ponuky tém a šablón. Okrem toho si možete vytvoriť viacero Pageflakes stránok dostupných na samostatných kartách. Pageflakes podporuje komunitu ľudí , ktorí spoločne využívajú obsah a služby na Pageflakes. Pridáte sa k nim? pošli do vybrali.sme.sk

Metaprieskumové stroje: Clusty

Clusty je nástroj, ktorý podporuje zhlukovanie a využíva technológiu Vivisimo. Používateľ si môže vybrať zobrazenie zhlukov podľa tém, zdrojov (databáz), URL. Pomocou + rozbalíte podkategórie zhlukov umiestené v ľavej lište. Web, noviny, obrázky, nákupy, wikipedia, blogy, zamestnanie a ešte viac... hlavné kategórie vyhľadávania sa dajú kustomizovať. Vyberte si ďalšie nástroje na vyhľadávanie a zdroje, budete k nim mať prístup hneď z úvodnej obrazovky. Okrem toho umožňuje Clusty aj prispôsobiť zobrazovanie výsledkov na vlastné potreby. Pokročilé vyhľadávanie obsahuje parametre: dotaz, zdroje, hostiteľ, jazyk, počet zhlukov, čas vyhľadávania, filtrovanie ofenzívneho obsahu. A teraz to najlepšie. Clusty podporuje pohodlnú prácu s výsledkami vyhľadávania. Pri každom zázname sú ikonky, ktoré majú rôzne funkcie: náhľad zdroja v rámci priamo vo výsledkoch, otvára nájdený zdroj v novom okne, zvýrazní zhluky (kontext), do ktorých nájdený výsledok patrí.

Google Lens: expert na vizuálne vyhľadávanie

Nástroj Google Lens je dostupný priamo cez mobilnú aplikáciu Google a poskytuje aktuálne najprepracovanejšie možnosti vizuálneho vyhľadávania. Google Lens podporuje rozmanité funkcie, ktoré sú priebežne dopĺňané. V základe ide o aplikáciu, ktorá využíva na vstupe obraz nasnímaný fotoaparátom vášho mobilu. Medzi ponúkané možnosti patrí vyhľadávanie obrázkov, ktoré sú podobné ako obraz aktuálne snímaný fotoaparátom mobilu. Takisto umožňuje prekladať text z objektu alebo paragrafov textu a tým vám ušetrí množstvo práce pri prepisovaní. Obr. 1 Preklad textu priamo na produkte Nasnímanie textu a výber konkrétnej pasáže alebo kľúčového slova môže slúžiť aj ako dotaz pre vaše Google vyhľadávanie. Google Lens tiež podporuje vyhľadanie produktu a ponúka linky na e-shopy, kde sa dá následne zakúpiť. Obr. 2 Vyhľadávanie produktov cez Google Lens Moznosť "Places" (Miesta) vám zas pomôže vyhľadať obrázky podobné fotografii konkrétnej lokácie, ktorú ste odfotili. Je tu aj funkcia "